Mielipidekirjoitus: Tämä aika vaatii kykyä ratkaista, ei vain kykyä kritisoida

Puolueet kasaavat parhaillaan listoja eduskuntavaaliehdokkaistaan. Samalla ne vaikuttavat siihen, millaisista ihmisistä tuleva eduskunta voi koostua. Siksi on syytä kysyä, millaisia päättäjiä tämä aika tarvitsee.

Nykyään sosiaalisen median näkyvyys tuntuu olevan yhä tärkeämpää politiikassa. Somessa asioiden kärjistäminen toimii. Mitä kärkkäämmin asian sanot, sitä enemmän se saa huomiota. Algoritmit eivät palkitse asioiden puntarointia, monimutkaisia vastauksia tai niin sanottuja harmaan eri sävyjä. Samaan aikaan yhteiskunnalliset haasteet eivät kuitenkaan ole muuttuneet yksinkertaisiksi, päinvastoin.

Seuraavalla vaalikaudella on kyettävä hillitsemään velkaantumista, vahvistamaan työllisyyttä, vastaamaan muuttuneeseen turvallisuustilanteeseen ja palauttamaan nuorten tulevaisuususko. Näihin kysymyksiin ei ole olemassa yksinkertaisia vastauksia. Tarvitaan päättäjiä, jotka hahmottavat asioiden monimutkaisuuden, punnitsevat vaihtoehtoja sekä rakentavat toimivia ratkaisuja.

Siksi emme tarvitse lisää poliitikkoja, jotka vain osoittavat ongelmia tai etsivät syyllisiä. Emmekä välttämättä niitä, jotka huutavat kovimpaa. Tarvitsemme päättäjiä, jotka eivät tyydy vain kritisoimaan, vaan esittävät ratkaisuja ja vievät niitä eteenpäin. Johtajuus ei ole sitä, että kertoo mikä kaikki on pielessä, vaan sitä, että näyttää, miten asiat korjataan.

Ratkaisujen rinnalle tarvitaan yhteistyökykyä. Politiikka ei ole yksin puurtamista, vaan yhdessä tekemistä. On osattava kuunnella myös eri mieltä olevia ja tunnistaa, milloin omasta kannasta pidetään kiinni ja milloin kompromissi vie yhteisiä asioita paremmin eteenpäin. Yhteistyö ei tarkoita omista arvoista luopumista. Kompromissit eivät ole politiikan heikkoutta, vaan usein sen edellytys.

Kaiken tämän tavoitteena pitäisi olla Suomi, jossa meillä ja tulevilla sukupolvilla on mahdollisuus elää hyvää ja turvallista elämää. Suomi, jossa huomiseen voi luottaa ja jossa on mahdollisuus unelmoida. Päätöksiä ei pidä tehdä vain seuraavia vuosia ajatellen, vaan myös kaikkia tulevia sukupolvia varten.

 

Sofia Julin

Kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja (Sd.)

Hallintotieteiden maisteri