Kulku pyörällä ja jalkaisin Alasjärven uimarannalle on erittäin vaarallinen. Kun tulee Irjalankadulta ja kääntyy matonpesupaikalta kohti Alasniitynrantaa, alamäen jälkeen tulee molemmista suunnista pyöräilijöitä ja alikulkutunnellin jälkeinen risteysalue on epäselkeä. Risteysalueelta on mahdollisuus kääntyä kohti Frisbeegolfkeskusta tai uimarannan parkkipaikkaa. Lisäksi risteykseen yhdistyy myös kevyenliikenteenväylä.
Kulku alasjärven uimarannan P-alueelle autolla on erittäin epäselkeä ja sitä kautta turvaton jalankulkijoille sekä pyöräilijöille. Samaa reittiä käyttävät niin Tampereen Frisbeegolfkeskuksen käyttäjät kuin Alasjärven uimarannalle kulkijat. Kesän parhaina päivinä reitti voikin olla jopa ruuhkainen.
Ranta-alue on perheystävällinen, nuoriso viihtyy siellä myös. Matala ranta, hyppytorni ja kunnon laiturit takaavat hyvät uintiretket. Aluetta pitäisi mielestäni kehittää kokonaisvaltaisesti turvallisemmaksi lisäämällä kevyenliikenteen väylä tai selkeyttämällä autoilijoiden kulkua parkkialueille. Kun kulku saadaan uimarannalle turvallisemmaksi, voidaan alueelle lisätä esimerkiksi ulkoliikuntalaitteita ja paremmat pukukopit.
33560
Outi Mikkola
kuntavaaliehdokas (sd.)
Kuva: Studio Torkkeli
