Ilkka Porttikivi jatkaa innolla kaupunkiympäristön palvelualueen apulaispormestarina

Jatkava apulaispormestari Ilkka Porttikivi kertoo olevansa häkeltynyt Tampereen ja Pirkanmaan vaalituloksesta. Vaikka voittoa tietenkin toivoi ja siihen uskoi, oli ilmassa kuitenkin jännitys siitä, kiriikö Kokoomus ohi. Lopulta tulos oli niin selkeä, että ei jäänyt Porttikiven mukaan jossittelun varaa.

– Vaalitulos on todella hyvä. Apulaispormestarin paikka tuli ja se oli tavoiteltua, hyvä näin. Toivoin alueelta paikkaa tarkastuslautakunnassa – sekin toteutui ja pääsin varapuheenjohtajaksi. Ei voi olla muuta kuin tyytyväinen, Porttikivi toteaa.

Aluevaaleissa Porttikivi saavutti 1053 ääntä – kuntavaaleissa 666.

Innolla uuteen valtuustokauteen

Porttikivi astuu innolla uuteen valtuustokauteen jo siksi, että nyt Tampereella on SDP:n oma pormestari Ilmari Nurminen.

– Aiemmin on ollut toisen puolueen pormestari, jolla on ollut omat tapansa toimia. Nyt apulaispormestarin pestiin pystyy sitoutumaan eri tavalla, koska se on pidempiaikainen. Oman puoleen pormestarin kanssa on eri tilanne lähteä tekemään politiikkaa. Uskon, että meillä on nyt politiikallemme parempi selkänoja Ilmarin ollessa ruorissa. Pääsemme paremmin viemään asioita läpi, neuvottelemaan ja suunnittelemaan ajan kanssa. On mukavaa, että pystyy avoimesti puhumaan tavoitteista, suunnitelmista, ajatuksista ja politiikan suunnasta, Porttikivi kuvailee.

Porttikivi uskoo, että tulevaisuudessa Tampere ottaa paremmin huomioon asukkaiden erilaisia näkemyksiä ja toteuttaa yhdenvertaisempaa, reilumpaa politiikkaa, jossa myös luonto otetaan paremmin huomioon.

– Mitään kovin radikaalia tuskin tulee – Tampere on tunnettu siitä, että sovitusta pidetään kiinni. Tamperetta ihaillaan – olen käynyt monessa paikassa keskustelemassa Tampereesta ja siitä, miksi meillä menee näin hyvin. Tästä saa olla ylpeä ja tämän kauden jälkeen vielä ylpeämpi, että olemme menneet vielä parempaan suuntaan, Porttikivi toteaa.

Kaikkien aikojen parhaat vaalit

Porttikiven mielestä kevään 2025 kunta- ja aluevaalit olivat mukavimmat vaalit, joihin hän on ottanut osaa. Vaalit erottuivat aikaisemmista vaaleista positiivisesti monella tavalla.

– Olen tehnyt jo monet vaalit. Näissä vaaleissa kansalaisilta ei tullut lainkaan negatiivista palautetta. Kaikilla oli hyvä tunnelma, mukaan tuli paljon uusia ihmisiä ja kaikki olivat hyvin aktiivisia. Vaalityötä tehtiin porukalla ja oli hyvä yhteishenki. Tämä oli selkeästi paras vaalikampanja, jossa olen ollut mukana, Porttikivi päättää.

Teksti: Milla Zuev

Kuva: Milla Zuev